Türkiye Endüstri Satın Alma Rehberi Logo
Öztiryakiler Tepe Banner 728x90
  • ARA

Arven Alaçatı, bahçesinde keyif ve lezzet gizli

Arven Alaçatı, bahçesinde keyif ve lezzet gizli
  • 11 Haziran 2018, 17:10
Akdeniz Mutfağı’ndan lezzetler sunan A La Carte restoranı ve beş odalı konuk eviyle Alaçatı içinde küçük bir keyif kompleksi olan Arven Alaçatı, 150 yıllık tarihi bir evin tüm mimari dokusu ve kasabanın ruhu korunarak dekore edilmiş. Mekan, konuklarını limon ve nar ağaçları altında, lavanta kokularıyla sarmalayan bahçesinde ağırlıyor.

Alaçatı, Arnavut kaldırımlı dar sokakları, ekabir taş evleri, sakız sardunyalar sarkan pencereleri ve eskinin mistik kokusuyla başka diyarlarda hissettiriyor insanı. Beyaz ve taş dokusuyla Ege mimarisinin estetiğini yansıtan bu sıcak kasabanın çarşısı geceleri keyfin ve lezzetin taştığı bir hale bürünüyor. En çok da meyhaneler karşılıyor gelenleri. Arven Alaçatı ise kasabanın ezber bozan mekanlarından biri… Alaçatı’nın en merkezi yerinde, kalabalık ve gürültüden uzak, vaha gibi bir sakinlikte şarap ve Akdeniz lezzetleriyle buluşturuyor konuklarını.

Butik bir keyif kompleksi

Arven Alaçatı, bir şarap butiği, restoran ve konukevi olarak hizmet veriyor. Arven Alaçatı için 300 çeşit yerli üretim şarap barındıran şarap butiği, Akdeniz Mutfağı’ndan lezzetler sunan A La Carterestoranı ve beş odalı konuk eviyle kasabanın içinde küçük bir keyif kompleksi diyebiliriz. Arven Alaçatı’nın Sahibi Durgül Yılmaz, aslında Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Acil Bilim Dalında Profesör Öğretim Üyesi... Hayalini hayata geçirdiğini söyleyen Yılmaz, “Alaçatı’da çocuk acil kursu yapmıştım. O zaman çok yağmurluydu ve sokakta yürürken Alaçatı’ya aşık oldum. Burada olmam gerektiğini ve butik bir iş yapma hayalimi gerçekleştirebileceğimi düşündüm. Bulunduğumuz ev, tabelasıyla burada duruyordu. Buraya pek çok kişi talip olmuş. Sonra biz bir şekilde burayı aldık. Pek çok insanın hayalidir ya bir mekan, ben onu hayata geçirdim. Bunu yaparken pek çok terslikle karşılaşılır ve vazgeçersiniz ya… O zaman hayalinizden de vazgeçmiş olursunuz. Biz de zorlu bir süreçten geçtik iki yıl. Erkek kardeşim maddi ve manevi olarak en büyük destekçim oldu. Eşim Erol Bey de öyle… O inşaat mühendisi ama benim hayalim için şarabı baştan öğrendi.”

Kasabanın ruhu korunarak dekore edilmiş

Arven Alaçatı’nın bulunduğu bina 1850’lerden kalma taş bir ev. Dolayısıyla mimari dokunuşlarda organik bir ortam yaratılmış. Buradaki en ufak bir yeniliğin Anıtlar Kurulu’nun izin verdiği ölçüler çerçevesinde, aslına uygun yapılması gerekiyor. Bu sebeple bu alanda uzman olan Mimar Salih Seymen ile çalışmışlar. Bahçe peyzajı ise tamamen Durgül Yılmaz’a ait. Yılmaz, “Bahçe kalbin aynasıdır ve insana bir şey katmalıdır. Bahçenin bir havası olması gerekiyor. Bahçe beni yansıtmıyordu. Klasik otel bahçesi gibi kesilmiş bitkileri, çok düzenli şeyleri sevmiyorum. Baştan aşağı taşlarına kadar kendim yaptım. Birçok ağaç buranındı ve zaten onlar da tescilliydi. Bahçemizde şu anda nar, limon, badem, erik, zeytin ağaçları ve beş çeşit lavanta var” diyor.

Arven Guest House, Alaçatı’nın kalbinde 150 yıllık tarihi bir evin tüm mimari dokusu ve kasabanın ruhu korunarak dekore edilmiş bir konukevi. Gösterişten uzak, sessiz, sakin ve huzurlu bir konaklama deneyimi sunan konukevinde beş oda bulunuyor. Arven Wine Boutique’de yaklaşık 41 marka ve 300 çeşit şarap yer alıyor. Şarapların hemen hemen hepsi marketlerde bulunmayan, organik üretim yapan butik üreticilerden alınıyor. Butikteki tüm şaraplar, yerel üretim yani hepsi Türk şarabı ve restoranın yanı sıra perakende olarak alınabiliyor. Restoranda yemek öncesinde şarap seçimiyle ilgili mekandaki uzman çalışanlardan öneriler alınabileceği gibi tadım yaparak da almak mümkün oluyor.

Limon ve nar ağaçları altında, lavanta kokularıyla sarmalıyor

Arven Garden Restaurant, Alaçatı’nın en merkezi yerinde, kalabalık ve gürültüden uzak bir sakinlik sunuyor. Konuklarını limon ve nar ağaçları altında, lavanta kokularıyla sarmalayan bahçesinde ağırlıyor. İyi yemek, iyi şarap ve iyi müziğin yanı sıra ışığı ve dizaynıyla romantik bir atmosfere davet ediyor. Akdeniz Mutfağı’ndan lezzetlere ev sahipliği yapan mönü, şaraplarla uyumlu bir birlikteliğe sahip. Mekanın bu sezon mönüsüne eklediği yeni lezzetler arasında ise Seviçe tekniğiyle pişirilmiş balık ve deniz ürünleri, odun ateşinde pişen et, balık ve pizzalar ve sushi’ler yer alıyor.

150 kişiye kadar konuk ağırlayabilen Arven Garden Restaurant, düğün gibi organizasyonlara da ev sahipliği yapıyor ve grup organizasyonları için beş farklı mönü hazırlayabiliyor.

www.arvenalacati.com

Kapp Mutfak
İnoksan

INDUSTRY GUİDE TURKEY

Turizm, konaklama ve yeme-içme dünyasının en uzun soluklu ve en çok takip edilen yayını olan Gastronomi Turkey By Rafine’yi hazırlayan Rafine Medya tarafından hayata geçirilen Industry Guide Turkey, Türkiye’deki konaklama ve yeme-içme sektörlerinin en geniş kapsamlı satın alma rehberi olarak hazırlandı. Otel, restoran, lokanta, cafe, catering işletmelerinin yanı sıra hastaneler, okullar, askeri yemekhaneler gibi kurum ve kuruşların endüstriyel mutfaklarından sunumlarına kadar ihtiyacı olan ürünleri tedarik edebilecekleri Türkiye’nin önde gelen firmaları, bu rehberle tek kaynakta toplandı.

RAFİNE MEDYA

Tekdüze ve standartlaşmış yayıncılık anlayışını ‘rafine’ ederek her biri yaratıcı nitelikler taşıyan içerikler üretmek üzere yola çıktık. Özgün ve sağlam temeller üzerinde yükselen fikirlerimiz, mesleki birikim ve uzmanlığımızdan geliyor. Yeni yola çıktık dediğimize bakmayın, aslında uzun yıllardır bu işin içinde olan tecrübeli bir ekibiz. Başladığı her projeye aynı heyecanla sarılan dinamik ve yetenekli bu ekip, şimdi köklü yayınlarımızı yeni bir çatı altında üretmek üzere bir araya geldi. Rafine Medya, her türlü geleneksel, dijital ve online yayına yüksek standartlarda, yaratıcı ve yenilikçi içerikler üretmek üzere doğdu. Gerek iş ortaklarımız gerekse iş geliştirme ve pazarlama ekibimizle pek çok sektörün nabzını tutmakla kalmayıp, firmaları dünyanın dört bir yanındaki kuruluşlarla buluşturma hedefiyle çalışmalarımızı sürdürüyoruz.