Türkiye Endüstri Satın Alma Rehberi Logo
Öztiryakiler Tepe Banner 728x90
  • ARA

ITA’dan İstanbul İtalyan Mutfak Haftası’na özel etkinlik

ITA’dan İstanbul İtalyan Mutfak Haftası’na özel etkinlik
  • 05 Aralık 2018, 02:34
ITA - İtalyan Dış Ticaret ve Tanıtım Ajansı, tüm dünyada aynı anda organize edilen İtalyan Mutfak Haftası kapsamında İstanbul Mutfak Sanatları Akademisi (MSA) ile iş birliği gerçekleştirdi.

ITA - İtalyan Dış Ticaret ve Tanıtım Ajansı, tüm dünyada aynı anda organize edilen İtalyan Mutfak Haftası kapsamında İstanbul Mutfak Sanatları Akademisi (MSA) ile iş birliği gerçekleştirdi. Bu doğrultuda Uluslararası İtalyan Mutfak Okulu ALMA’nın Şefi Andrea Ruisi ileri düzey MSA öğrencilerine bir haftalık profesyonel mutfak eğitimi verdi. İtalyan şefler tarafından verilen eğitimlerde İtalyan gastronomisine dikkat çekildi. İstanbul’da gerçekleşen tüm etkinliklerde İtalyan Mutfağı’nın ve gastronomi kültürünün doğrudan anlatılması, özgün İtalyan ürünlerinin tanıtılması ve korunması amaçlandı.

İtalyan Ekonomik Gelişmeler Bakanlığı’na bağlı olan ITA - İtalyan Dış Ticaret ve Tanıtım Ajansı, Otantik İtalyan (Autentico Italiano) promosyon programının bir parçası olarak, 2016 yılından bu yana İtalyan enogastronomi ve otantik ürünlerin tanıtımı kapsamında hem Türk tüketicilerine hem de sektör profesyonellerine yönelik birçok faaliyet gerçekleştiriyor. ITA, İtalyan Mutfağı Haftası etkinlikleri kapsamında MSA iş birliğiyle 27 Kasım Salı günü özel bir öğle yemeği düzenledi. İstanbul İtalya Başkonsolosu Elena Sgarbi ve ITA Direktörü Aniello Musella’nın katılımıyla MSA’nın Mahsen Salonu’nda gerçekleşen yemekte Otantik İtalyan ürünlerine ve Akdeniz Mutfağı’nın önemine değinildi. Otantik İtalyan ürünleri kullanımının yanı sıra, coğrafi işaretli ürünlerin korunmasından, kalitesiyle İtalya’ya özgü yöresel gurme lezzetlerin çeşitliliğinden ve lezzetinden bahsedildi.

İtalyan yemek kültürü ve gastronomisine dikkat çekildi

ITA ve MSA iş birliği ile Uluslararası İtalyan Mutfak Okulu ALMA’nın Şefi Andrea Ruisi tarafından geleceğin şefleri olan MSA öğrencilerine yönelik bir haftalık profesyonel mutfak eğitimi verildi. İtalyan Mutfağı geleneği ve besin değerlerini konu alan, yemek ile geleneksel ve kültürel özellikler arasındaki ortak noktalara değinilen eğitimlerde özgün tatlar ve yüksek kaliteli ürünlere dayalı İtalyan gastronomisine dikkat çekildi.

Dünya İtalyan Mutfak Haftası 105 ülkede gerçekleşiyor

İtalyan Dışişleri Bakanlığı tarafından koordine edilen ve bu yıl üçüncüsü düzenlenen Dünya İtalyan Mutfak Haftası, 19-25 Kasım tarihleri arasında aynı anda 105 ülkede gerçekleşiyor ve 1300’den fazla etkinliğe ev sahipliği yapıyor. İstanbul’da ise 15-30 Kasım 2018 tarihleri arasında İtalyan Mutfağı’nı ve gastronomi kültürünü doğrudan anlatmak için İstanbul İtalya Başkonsolosluğu tarafından organize edilen İtalyan Mutfak Haftası kapsamında ITA, İtalyan Kültür Merkezi, IMI İtalyan Lisesi, İtalyan Ticaret Odası ve Circola Roma tarafından seminer, atölye çalışmaları, mutfak eğitimleri, İtalya ile özdeşleşen müzik dinletileri ve tematik yemek organizasyonları gibi birçok etkinlik düzenleniyor. Bu doğrultuda açılışa özel olarak İtalyan Kültür Merkezi’nde İtalyan Şef DJ Daniele De Michele, diğer bir adıyla Donpasta, mutfak gereçleriyle canlı bir performans yaparak mutfaktan gelen her sesi müziğe dönüştürdü.

İtalyan Snagogu’nda yazar Viki Koronyo, İstanbul seferadlarının lezzetli yemek tariflerini ve anılarını bir araya getirdiği “Sephardic Coocbook” kitabından yola çıkarak Seferad Mutfağı üzerine bir söyleşi gerçekleştirdi ve katılımcılarla bu kültürel lezzetleri tadımladı. Aynı zamanda İtalyan Lisesi’ndeki “Masaya bir tabak ekle” workshoplarında İtalya’nın Friuli-Venezia Giulia, Sicilya, Umbria, Toskana ve Lazio bölgelerine ait farklı pişirme gelenekleri anlatılırken; bölge, özgünlük, beslenme ve sağlıklı yaşam tarzları gibi konularda çeşitli seminerler düzenlendi.

Kapp Mutfak
İnoksan

INDUSTRY GUİDE TURKEY

Turizm, konaklama ve yeme-içme dünyasının en uzun soluklu ve en çok takip edilen yayını olan Gastronomi Turkey By Rafine’yi hazırlayan Rafine Medya tarafından hayata geçirilen Industry Guide Turkey, Türkiye’deki konaklama ve yeme-içme sektörlerinin en geniş kapsamlı satın alma rehberi olarak hazırlandı. Otel, restoran, lokanta, cafe, catering işletmelerinin yanı sıra hastaneler, okullar, askeri yemekhaneler gibi kurum ve kuruşların endüstriyel mutfaklarından sunumlarına kadar ihtiyacı olan ürünleri tedarik edebilecekleri Türkiye’nin önde gelen firmaları, bu rehberle tek kaynakta toplandı.

RAFİNE MEDYA

Tekdüze ve standartlaşmış yayıncılık anlayışını ‘rafine’ ederek her biri yaratıcı nitelikler taşıyan içerikler üretmek üzere yola çıktık. Özgün ve sağlam temeller üzerinde yükselen fikirlerimiz, mesleki birikim ve uzmanlığımızdan geliyor. Yeni yola çıktık dediğimize bakmayın, aslında uzun yıllardır bu işin içinde olan tecrübeli bir ekibiz. Başladığı her projeye aynı heyecanla sarılan dinamik ve yetenekli bu ekip, şimdi köklü yayınlarımızı yeni bir çatı altında üretmek üzere bir araya geldi. Rafine Medya, her türlü geleneksel, dijital ve online yayına yüksek standartlarda, yaratıcı ve yenilikçi içerikler üretmek üzere doğdu. Gerek iş ortaklarımız gerekse iş geliştirme ve pazarlama ekibimizle pek çok sektörün nabzını tutmakla kalmayıp, firmaları dünyanın dört bir yanındaki kuruluşlarla buluşturma hedefiyle çalışmalarımızı sürdürüyoruz.